Niektórzy ludzie spędzają czas na czytaniu i uzależniają się od czytania. Z kolei druga część postanowiła nadrobić zaległości filmowe i serialowe. Zamknięte kina sprawiły, że liczba premier filmowych została ograniczona do minimum. Odkryliśmy na nowo stare produkcje filmowe i odszukaliśmy nowe tytuły.
Oglądanie filmów i seriali w domu nabiera nowego smaku. Lepiej czujemy się w towarzystwie bliskich i przyjaciół, przy których jesteśmy bezpieczni. Gwałtownie wzrosła sprzedaż telewizorów i sprzętu audiowizualnego. Właściciele domów z większą przestrzenią mieszkalną poważnie myślą o stworzeniu własnego kina domowego. Oglądanie filmów i seriali stało się jednym z najpopularniejszych sposobów na relaks i zabicie wolnego czasu.
W domu mogliśmy odtworzyć wrażenia, jakie mieliśmy w dużych, komercyjnych kinach. Uwzględniając dobrą akustykę, odpowiednie nagłośnienie i duży ekran, udało nam się wiernie odtworzyć wrażenie wielkiego kina. Oglądanie produkcji kinowych w zaciszu własnego domu to duża wygoda. Możesz w każdej chwili zatrzymać film, zjeść lub iść do toalety, bez utraty nawet minuty filmu. Czynniki te sprawiają, że osoby budujące i planujące remonty intensywnie zastanawiają się nad stworzeniem sali kina domowego. Sala kinowa lub sala telewizyjna - jest nowym zjawiskiem naszych czasów i może pozostać w naszej kulturze na długo.
Przestań liczyć wymiary obrazu w calach i zacznij liczyć w metrach! Dowiedz się, jak umeblować pokój, który wygląda jak kino. Być może każdy z nas marzy o tym, aby przeżyć emocje płynące z ulubionej produkcji kinowej bez wychodzenia z domu. Na szczęście dzisiaj nowe technologie dają nam taką możliwość. Ty znasz możliwości swojego mieszkania, a my mamy kilka propozycji aranżacji. Zaprojektuj własne kino.
Po pierwsze, potrzebujesz dobrej jakości projektora. Wysokiej klasy urządzenie może wyświetlać wysokiej jakości obraz w ciągu dnia, dzięki czemu bez problemu zastąpisz nim telewizor. Na rynku dostępne są dwa rodzaje projektorów – LCD i DLP. Każdy z nich ma wady i zalety, ale w skrócie różnica polega na tym, że ten pierwszy wyświetla lepsze kolory, a drugi głębszą czerń. Warto więc pogrzebać w dostępnym asortymencie i wybrać ten, który daje lepszy obraz. Najważniejsze jest wyświetlenie filmu w najwyższej możliwej jakości i rozdzielczości. W przypadku mniejszych pomieszczeń można zastosować projektor o krótkim rzucie.
Ciągły postęp technologiczny sprawia, że coraz więcej osób może sobie pozwolić na relatywnie duże telewizory. Jeszcze kilka lat temu szczęśliwcy mieli w domach telewizory 21 oraz 24 cale, a inni zadowalali się mniejszymi zestawami, więc teraz za niewielką kwotę możesz wyposażyć swój salon w telewizor 52, 67, a nawet 80 cali. Wybór odpowiedniego telewizora nie jest łatwym zadaniem. Dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na nieco wyższy koszt i chcą doświadczyć małego kina domowego w zaciszu własnego domu, możemy polecić zainwestowanie w projektor.
Obecnie większość filmów ogląda się w jakości Full HD, która zapewnia więcej szczegółów niż tradycyjne telewizory. Nie ma też problemu z zakupem projektora, który wyświetla obraz w jakości Full HD. Rozdzielczość obrazu wyświetlanego przez ten projektor to 1920x1080 pikseli. Tańsze wersje projektorów umożliwiają odtwarzanie w formacie SVGA, czyli w rozdzielczości 800x600 pikseli.
Najważniejszą rzeczą w projektorze jest lampa. Jest to również najdroższy element do wymiany, a przy intensywnym użytkowaniu projektora po pewnym czasie możemy być zmuszeni do jej wymiany. Lampy w projektorze działają średnio przez około 2400 godzin, co daje nam około 3,5 roku czasu pracy projektora pracującego 2 godziny dziennie. Jeśli zamierzamy używać projektora nie tylko do okazjonalnego oglądania filmów, ale i częściej, być może po roku lub dwóch będziemy musieli wymienić lampę.
Im mocniejszy projektor i im jaśniejsza lampa, tym głośniejsze będzie urządzenie. Wynika to z chłodzenia wymaganego do prawidłowego działania.
Drugim ważnym krokiem jest rozważenie sposobu umieszczenia projektora. Twój pokój powinien przypominać salę kinową, więc ściany ekspozycyjne powinny być duże, gładkie i najlepiej jasne. Co prawda nowsze projektory mają możliwość zmiany temperatury barwowej powierzchni, ale niestety nie radzą sobie ze zbyt intensywnymi kolorami. Jeśli wszystkie ściany Twojego salonu zostały rozdysponowane, nie musisz rezygnować z marzenia o prywatnym teatrze. Wszystko, co musisz zrobić, to kupić ekran projekcyjny, który możesz zawiesić w dowolnym miejscu pod sufitem i rozsuwać tylko wtedy, gdy chcesz obejrzeć film. Warto wtedy trzymać projektor na stałe w jednym miejscu, aby nie tracić czasu na kalibrację obrazu za każdym razem gdy go używamy.
Jeśli dopiero urządzasz mieszkanie i planujesz zamienić swój salon w salę kinową, jesteś w dobrej sytuacji. Możesz umieścić projektor na specjalnym uchwycie sufitowym i ukryć całe okablowanie w ścianie. Dla tych, którzy nie mają takiej możliwości, można zastosować korytka kablowe lub po prostu wysoką szafkę na sprzęt. Teraz wszystko, co musisz zrobić, to zgasić światła i zasłonić okna ciężkimi zasłonami w kolorze fuksji, jak w starym kinie. Czy jesteś gotowy na seans? Nie zapomnij o wygodnych fotelach dla Ciebie i Twoich gości. Muszą mieć uchwyty z popcornem i zimnymi napojami!
Czy taniej i lepiej jest zbudować własne kino domowe niż zlecić to fachowcowi? Teoretycznie wydaje się, że powinniśmy oszczędzać zawsze wtedy, gdy nie musimy płacić pośrednikowi czy ekspertowi, a możemy coś zrobić sami. O ile mamy czas, umiejętności i zdolność przyswajania wiedzy. Jeśli chodzi o kino domowe, dla audiofilów sprawa wydaje się prosta. Po prostu wybierz odpowiednie urządzenia, a następnie połącz je ze sobą. Tylko, czy to wszystko? Czy urządzenie będzie działać na 100% swoich możliwości?
Rozważmy i przeanalizujmy wszystkie za i przeciw, aby podjąć świadomą decyzję, czy rzeczywiście taniej byłoby wykonać taką instalację samemu. Czy możemy liczyć na innych, którzy pomogą nam w tym zadaniu.
Sprawdź nasze inne artykuły: