Zadzwoń i zamów +48 733 682 067

Jak przyśpieszyć system operacyjny Windows 10?

Zwiększ wydajność komputera dzięki naszym wskazówkom! Windows 10 jest najprawdopodobniej najlepiej napisanym systemem operacyjnym Microsoftu, ale niestety zawiera ogromną liczbę funkcji, które wymagają dużych zasobów systemowych. Najnowsze wydanie systemu Windows posiada kilka niezwykle użytecznych mechanizmów poprawiających ogólną wydajność.

Jeśli wydajność komputera uległa spowolnieniu, istnieje wiele przyczyn, które najprawdopodobniej są za to odpowiedzialne, m.in. zasobożerne programy działające w tle, zalegające duże ilości plików tymczasowy lub mniej wydajny sprzęt.

W tym przewodniku przedstawiamy dziesięć najskuteczniejszych sposobów na przyspieszenie systemu Windows 10. Wspomnimy o defragmentacji, usuwaniu niechcianych programów, wyłączaniu zbędnych efektów specjalnych, a nawet o aktualizowanie sprzętu.


Czego dowiesz się z tego artykułu:


W pierwszej kolejności, gdy nasz komputer zaczyna zwalniać, myślimy o problemie natury programowej - np. problem z systemem operacyjnym Windows. Niestety bardzo często za wolną pracę systemu odpowiada popularny problem, wysokiej temperatury pracy. Z czasem na otworach wentylacyjnych naszego komputera oraz wszelkiego rodzaju radiatorach, oraz wiatraczkach, osiada kurz. Kurz skutecznie utrudnia przepływ powietrza poprzez system chłodzący naszego komputera. Ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, nasilił się problem z ich przegrzewaniem. W przypadku stacjonarek przylegający kurz nie miał dużego znaczenia ze względu na gabaryt dawnych komputerów oraz ich podzespołów. Sytuację diametralnie odmieniła miniaturyzacja oraz mobilność naszych urządzeń.

 

Jak uchronić nasz komputer przed przegrzaniem, a tym samym przyśpieszyć jego pracę?

  1. Każdy komputer powinien być systematycznie czyszczony poprzez udrażnianie otworów wentylacyjnych. Można do tego celu stosować sprężone powietrze oraz tradycyjny odkurzacz, który pozwoli nam odciągnąć zalegający kurz.
  2. Na rynku dostępne są tzw. odkurzacze chodzące do laptopów, które montuje się bezpośrednio do kratki wentylacyjnej. Takie niepozorne urządzenie jest w stanie skutecznie obniżyć temperaturę laptopa.
  3. Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z podstawki chłodzącej pod laptopa

 

Pamiętaj! Nie tylko kurz może skutecznie zablokować kratki wentylacyjne. Używanie laptopa na kolanach, w pościeli, lub na miękkich powierzchniach, także skutecznie blokuje przepływ powietrza! Aby się przed tym uchronić, najlepiej stosować dedykowane podkładki chłodzące.

Jeżeli po zastosowaniu się do powyższych zaleceń, Twój komputer nadal spowalnia, należy przyjrzeć się metodą jak przyśpieszyć system operacyjn Windows. Poniżej znajdziesz kompletną listę czynności, które musisz wykonać, aby otrzymać zadowalające efekty:


1. Uruchom ponownie komputer

Chociaż może się to wydawać oczywistym krokiem, wielu użytkowników podtrzymuje uruchomione urządzenia nawet przez kilka tygodni. Jak to możliwe? Zamiast wyłączyć system, użytkownik go hibernuje lub usypia. System Windows 10 automatycznie uaktywni ekran, ale wszelkie procesy, które zostały wcześniej uruchomione będą kontynuowane. Z biegiem czasu, mogą one gromadzić się w pamięci i tym samym spowalniać komputer.

Możesz rozwiązać ten problem, zamykając system każdego dnia. Gdy skończysz korzystać z komputera, kliknij klawisz Windows i wybierz opcję "Zasilanie".

Pamiętaj, aby zamknąć wszystkie działające programy i zapisać swoją pracę. Jeśli komputer spowolni, w takim stopniu, że wyświetlenie menu systemu Windows będzie wręcz niemożliwe, należy ręcznie przytrzymać przycisk zasilania (na obudowie komputera), aż urządzenie zostanie całkowicie wyłączony.


2. Aktualizacja, aktualizacja, aktualizacja

Firma Microsoft stale wydaje aktualizacje dla systemu Windows 10, których celem jest naprawa typowych błędów, które obniżają wydajność systemu. Niektóre z nich są dość niewielkie, podczas gdy inne wprowadzają istotne zmiany, maksymalizując wydajność.

Jeśli wydajność maszyny zauważalnie maleje, należy otworzyć menu Windows i wpisać w pasku wyszukiwania "Aktualizuj". Po pojawieniu się okienka, należy wybrać opcję "Sprawdź aktualizacje".

Jeśli dostępna jest duża aktualizacja, pamiętaj o zapisaniu i utworzeniu kopii zapasowej swoich danych. Twój komputer, aby zastosować wszystkie dostępne aktualizacje, może wymagać kilkukrotnego ponownego uruchomienia. Jeśli minęło już trochę czasu od ostatniej aktualizacji, po ponownym uruchomieniu systemu kliknij "Sprawdź aktualizacje", aby upewnić się, że wszystko zostało zainstalowane.


3. Sprawdź programy startowe

Komputer może zostać mocno spowolniony, przez dużą liczbę uruchamianych procesów. Dzieje się tak dlatego, że wiele programów instalacyjnych, dodaje swoje aplikacje do tzw. autostartu, aby uruchamiały się razem z komputerem, co spowalnia prędkość systemu.

Aby sprawdzić jakie posiadamy programy startowe, otwórz Menedżer zadań (Ctrl + Alt + Del), a następnie kliknij zakładkę "Uruchamianie". Zwróć szczególną uwagę na wartość "Wpływ na uruchamianie". Jest to najlepszy sposób na wykrycie aplikacji, które mogą spowolnić system.

Aby uniemożliwić uruchomienie danego programu przy logowaniu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz "Wyłącz".


4. Uruchom narzędzie “Oczyszczanie dysku”

Funkcja oczyszczania dysku jest wbudowanym narzędziem systemu Windows. Za jego pomocą można wyczyścić gromadzone na komputerze pliki tymczasowe, takie jak miniatury obrazów, pobrane pliki programów i strony internetowe w trybie offline.

Kliknij menu Windows i na pasku wyszukiwania wpisz "Oczyszczanie dysku". Narzędzie oferuje wybór plików do usunięcia. Zaznacz pole wyboru obok każdej opcji. Kliknij "Oczyść pliki systemowe", aby rozpocząć.

Jest to również dobra okazja do usunięcia wszelkich plików z dysku twardego, których już nie potrzebujemy. Dobrą praktyką, jest rozpoczęcie czyszczenia, od ręcznego wykasowania zawartości folderu "Pobrane pliki".


5. Usuń nieużywane programy

Producenci komputerów, fabrycznie instalują wiele programów innych firmy, które ze względu na swój duży rozmiar i niepotrzebny charakter, są określane jako “Bloatware” (co to jest bloatware). Wielu użytkowników komputerów instaluje również oprogramowanie do określonego celu i nigdy więcej nie używa go ponownie, np. projektując wizytówkę.

Nadmiarowe programy zajmują miejsce na dysku twardym i mogą obniżyć wydajność. Aby sprawdzić zainstalowane aplikacje, przejdź do "Panel sterowania"> "Programy"> "Programy i funkcje"> "Odinstaluj program".

Kliknij prawym przyciskiem myszy wszystkie programy, których już nie potrzebujesz i wybierz opcję "Odinstaluj". System Windows 10 poprosi o pozwolenie na wprowadzenie zmian w systemie. Kliknij "Tak", aby kontynuować.


6. Wyłącz efekty specjalne

Windows 10 jest mocno rozbudowany od strony efektów specjalnych. Domyślnie system Windows posiada uruchomione funkcje płynnego przenikania się elementów w danym widoku. Innymi wymagającymi dużej ilości zasobów, są funkcje obejmujące przezroczystość oraz animacje.

Aby przywrócić komputer do mniej zasobożernych ustawień, otwórz menu Windows i wyszukaj "System". Następnie przejdź do zakładki "Ustawienia zaawansowane" i wybierz "Ustawienia wydajności".

Na karcie "Efekty wizualne" kliknij przycisk opcji "Niestandardowy". Z tego miejsca możesz odznaczyć pola wyboru, które chcesz wyłączyć. Kliknij "Zastosuj", aby potwierdzić zmiany.


7. Wyłącz efekty przezroczystości

Oprócz dużego wykorzystania zasobów systemowych, do wyświetlania np. animacji, system Windows 10 stosuje również efekty przezroczystości, o których wspominaliśmy już wcześniej. Ten pozornie lekki i prosty efekt jest dość skomplikowany dla naszego sprzętu, ponieważ system musi aż dwukrotnie wykonać zaawansowane obliczenia.

Aby wyłączyć efekty przezroczystości, otwórz menu Windows i wpisz "Ustaw przezroczyste menu Start, pasek zadań i centrum akcji". Spowoduje to wyświetlenie ustawień "Kolory". Stąd możesz wyłączyć przezroczystość.

Możesz również zmienić domyślny tryb aplikacji pomiędzy "Jasny" i "Ciemny". Nie wpłynie to na szybkość twojego systemu, ale może sprawić, że Twój Pulpit będzie czytelniejszy.


8. Zwiększ ilość pamięci RAM

Ogólna prędkość komputera może zostać znacznie poprawiona dzięki rozbudowie ilości pamięci RAMSystem Windows 10 do płynnego działania wymaga co najmniej 4 GB, chociaż nie uwzględnia to aplikacji wymagających dużej ilości zasobów, takich jak np. gry.

Najprostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie większej ilości pamięci RAM. Twój komputer ma określoną liczbę slotów, w które możesz włożyć kości pamięci. Aby określić typ pamięci używanej przez urządzenie, otwórz Menedżer zadań (Ctrl + Alt + Del), a następnie kliknij opcję "Wydajność". System wyświetli informacje o zainstalowanej pamięci - m.in. pojemność oraz typ, np. DDR4.

Instalowanie nowych układów pamięci RAM jest dość proste. Jeśli robisz to sam, bądź ostrożny, aby nie uszkodzić delikatnych elementów. Alternatywnie, wiele serwisów komputerowych z przyjemnością dokona rozbudowy sprzętu, za niewielką opłatą.


9. Użyj dysku SSD

Dyski SSD (dyski półprzewodnikowe) korzystają z pamięci Flash, takiej samej, jaką można znaleźć w pamięciach USB. Pozwalają na znacznie szybszy dostęp i czas zapisu, niż tradycyjne mechaniczne dyski twarde, które korzystają z namagnesowanych talerzy.

Dyski SSD są droższe niż zwykłe dyski twarde, ale zapewniają znaczną poprawę czasu rozruchu, czasów dostępu do plików i ogólnej reakcji systemu.

Jeśli chcesz kupić dysk SSD, upewnij się, że wybrałeś właściwy rozmiar (2,5" dla urządzeń przenośnych, 3,5" dla komputerów stacjonarnych). W celu wykonania wiernej kopii całego bieżącego dysku, na dysk SSD (włącznie z kopią całego systemu), można użyć darmowego oprogramowania, takiego jak np. Clonezilla.

 

Zastanawiasz się jak podłączyć nowy dysk SSD do komputera w celu przeprowadzenia klonowanie? Śpieszymy z wyjaśnieniami. Proces klonowania przeprowadzamy na uruchomionym komputerze (pamietaj - w tym momencie w komputerze zamontowany jest nadal stary dysk), poprzez podłączenie nowego dysku pod port USB. W celu podłącznie dysku SSD ze złączem SATA pod port USB możemy skorzystać z dedykowanego adaptera USB SATA lub stacji dokującej dysków z funkcją klonowania. Dużą zaletą wymienionych urządzeń jest fakt, że w przyszłości nasz stary dysk, może nam posłużyć jako dysk zewnętrzny. Dzieki stacjom dokującym lub adapterom USB/SATA możemy zapisywać oraz odczytywać dane z HDD/SSD.

 


10. Uruchom konserwację systemu

System Windows 10 ma wbudowane narzędzie, które wykonuje rutynowe zadania konserwacji systemu, takie jak defragmentacja dysku twardego, skanowanie w poszukiwaniu aktualizacji i sprawdzanie, czy nie ma złośliwego oprogramowania.

Te zadania zwykle działają w tle, gdy komputer jest bezczynny, ale jeśli zauważyłeś problem z wydajnością systemu, możesz uruchomić konserwację ręcznie.

Aby rozpocząć, otwórz Panel sterowania, wybierz "System i zabezpieczenia", a następnie wybierz "Zabezpieczenia i konserwacja". Kliknij strzałkę, aby rozwinąć opcje konserwacji, oraz wybierz "Rozpocznij konserwację". Zanim przejdziesz dalej, zamknij i zapisz wszystkie otwarte pliki.